Na jakou střechu lze umístit solární panely
(Aktualizováno 9.4.2024)
Uvažujete nad fotovoltaikou a nevíte, zda je vaše střecha pro instalaci vyhovující? Na jaké střechy je fotovoltaika vhodná? Nebo naopak, kam nelze fotovoltaiku umístit? Společně se podíváme na typy střech a uchycení solárních panelů na střeše. Fotovoltaika na střeše také vyžaduje statické posouzení, které vyžaduje stavební úřad, pro splnění zákonných povinností. Pojďme na to!
Statické posouzení pro solární panely na střeše
Solární panely na střeše představují trvalé zatížení, se kterým je nutné počítat v rámci celé statiky střechy. Zpracování statického posudku pro solární panely na střeše vyžaduje nový stavební zákon. Díky statickému posudku zjistíte, zda lze umístit panely na střechu. Fotovoltaika na ploché střeše vyžaduje jiný typ konstrukce, než fotovoltaika na střeše se spádem větším jak cca 10°. Solární panely, jejich konstrukce, a také kabelové trasy na střeše mají svou hmotnost, se kterou je potřeba uvažovat. Statický posudek je základ pro fotovoltaiku na střeše a zahájení tvorby projektové dokumentace fve.
Uchycení solárních panelů na střeše
Pro každý typ střechy, ale také střešní krytiny, může být uchycení solárních panelů různé. Pojďme se tedy společně podívat na to, jaké varianty se nabízejí.
Fotovoltaika na ploché střeše
Na ploché střeše lze použít konstrukce typu východ/západ, nebo konstrukce umožňující naklonění panelu oproti rovině. Ty však díky náklonu vytvářejí v jednotlivých řadách stín, se kterým je vhodné počítat. Upevnění solárních panelů na střeše se u těchto konstrukcí provádí přitížením. Proto větší zátěž představují solární panely umístěné na rovnou střechu. Na šikmých střechách je zatížení menší.
Fotovoltaika na šikmé střeše
Na šikmou střechu se používá jiný typ konstrukce, která souvisí s materiálem střešní krytiny. Uchycení solárních panelů na sřeše je odlišné pro betonovou tašku, trapézový, vlnitý, falcový plech, ale i pro PVC.
Jaký je optimální sklon a orientace fotovoltaických panelů?
Optimální sklon fotovoltaických panelů je pro Českou republiku okolo 35-38°. Tento sklon však není to nejdůležitější. Vždy bereme ohled také na potenciál možného instalovaného výkonu. Toto je základ pro optimalizaci vynaložených finančních prostředků a ročního předpokladu výroby. Pokud na rovné střeše umístíme panely v řadách za sebou pod úhlem 35° , vychází rozestupy řad oproti sklonu 15° více než dvojnásobné (800mm vs 1785mm pro panel s délkou strany 1134mm). Panely se sklonem 15° navíc nejsou tolik náchylné k podfouknutí větrem a tak celkové přitížení zde vychází lépe.
Jaká je optimální orientace fotovoltaických panelů?
Optimální orientace pro fotovoltaické panely je jih – jihovýchod. Nevyhovující z důvodu finanční návratnosti celého systému je sever.
Nepoškodí solární panely střechu?
Většina konstrukcí je pro instalaci solárních panelů na střeše uzpůsobena. Konstrukce chrání střechu proti proděravění, ale také proti zatékání. Solární panely představují pro střechu spíše ochranu než riziko. Panely jsou z velmi odolných materíálů a chrání střechu před působením počasí, takže krytina vydrží déle. Vždy se instalují tak, aby docházelo k bezpečnému odtékání dešťových vod ze střechy.
Co dělat když střecha není pro solární panely vhodná?
Panely je možné umístit také na váš pozemek nebo jiný objekt. Fotovoltaika na zemi může být řešení pro vás.
Solární panely na střechu – cena
Zaměřuji se na fotovoltaiky umístěné na střeše, ale také na fotovoltaiky na zemi. Rád pro vás navrhnu solární elektrárnu. Uvažujete o pořízení fotovoltaiky a nevíte jak na to? Přečtěte si následující článek jak poptat projekt ? A nebo mne kontaktujte.